2021 Bursluluk imtihan sonuçları ne vakit açıklanacak?

Sezai55

New member
NTV’yi toplumsal medyadan takip edin

İlköğretim ve Ortaöğretim kurumları bursluluk imtihanı (İOKBS) 5 Eylül Pazar günü gerçekleştirildi.

İmtihan neticeleri internet adresinden ilan edilecek.

Fakat imtihan sonuç tarihi ile ilgili net bir tarih bilgisi bulunmuyor.

Okul müdürlükleri öğrenci velisinin istemesi hâlinde ‘İmtihan Sonuç Belgesi’ni elektronik ortamdan alıp mühür ve imza ile onayladıktan daha sonra öğrenci velisine yahut öğrenciye imza karşılığı verecek.

BURSLULUK İMTİHAN PUANI HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

İmtihana katılan öğrencilerin İOKBS puanı, aşağıdaki süreç basamaklarına nazaran hesaplanacak.

a. Her öğrencinin karşılık kâğıdı, optik okuyucu ile okutulur.

b. İOKBS’de soru sorulan derslere ilişkin testlerin her biri için gerçek ve yanlış karşılık sayıları belirlenir.

c. Her test için yanlış yanıt sayısının üçte biri, yanlışsız yanıt sayısından çıkarılarak geçerli karşılıklara karşılık gelen ham puanlar bulunur. bu biçimdece her öğrenci için dört farklı ham puan hesaplanır.

ç. Tüm öğrencilerin ham puanları toplamı, imtihana giren öğrenci sayısına bölünerek her bir testin ortalaması bulunur.

d. Ham puanlar, test ortalamaları ile imtihana giren öğrenci sayısı kullanılarak her testin standart sapması hesaplanır.

e. Öğrencilerin her bir teste ilişkin Standart Puanı (SP); o teste ilişkin ortalama ve standart sapma kullanılarak tüm öğrencilerin ham puanlarının ortalamasını 50’ye, standart sapmasını 10’a getiren bir dönüştürme süreci sonunda elde edilir.

f. Her test için hesaplanan standart puanlar, aşağıdaki tabloda verilen katsayılar ile çarpılarak her bir testin yüklü standart puanları bulunur.

g. Testlerin yüklü standart puanları toplanarak Toplam Yüklü Standart Puan (TASP) bulunur.

ğ. Karşılık anahtarında kusur olması ve bu konunun Merkez İmtihan Konseyi sonucu ile belirlenmesi kararında, soru/sorular iptal edilmeyecek, soru/soruların yanlışsız seçenekleri dikkate alınmak suretiyle değerlendirmeye bu soru/sorular dâhil edilecektir.

h. Değerlendirme sırasında Merkez İmtihan Konseyi sonucu yahut yargı mercileri tarafınca iptaline karar verilen soru/sorular kıymetlendirme dışı bırakılarak geçerli soru/soruların puan bedelinin bir daha saptanması suretiyle puanlama yapılır.

ı. Sınava girdiği hâlde, yanıt kâğıdına işaretleme yapmayan öğrencilerin imtihanları değerlendirmeye alınmayacaktır.

BURSLULUK İMTİHANI NEDİR?

Ekonomik durumu yetersiz öğrencileri desteklemek ismine Milli Eğitim Bakanlığı tarafınca her yıl düzenlenen İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Bursluluk İmtihanıdır. Sınavı kazanan adaylar şayet kaideleri tutuyorsa burs ya da yatılı eğitim almaya hak kazanır.

Ulusal Eğitim Bakanlığı tarafınca her yıl 5, 6, 7, 8, 9, 10 ve 11’inci sınıf öğrencilerinin girdiği imtihanda, açıklanan kontenjan kadar öğrencilere burs imkanı sağlanır.